Zerennet.com

Yeninur Ada >> Yeninur Ada

Yeninur Ada

1972 yılında Elazığ’da doğdu. Aslen Tuncelili. İlk, orta ve liseyi Elazığ’da tamamladı. Bu yıllarda aynı zamanda Elazığ Musıki Cemiyeti’nde bağlama dersleri aldı. 1993 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’ne girdi. Burada iki yıl okuduktan sonra eğitimine ara verdi. İstanbul’a gelerek ilk albümü “Turnalar”ı çıkardı. Bir süre sonra aynı okula devam etti ve eğitimini 2000 yılında tamamladı. Halen bir devlet okulunda müzik eğitimi veriyor.
Yeninur Ada türkülerle ilkokulda, bağlamayla ortaokul yıllarında tanıştı. Kendi deyimiyle, “annesinin öğrettiği bir kaç türküyü ilkokulda söylerken sesinin güzel olduğunu farketti, ki herkes böyle düşünüyordu”. Bağlama ise kısa sürede onun tutkusu haline geldi ve daha Elazığ Musıki Cemiyeti’nde eğitim alırken bağlamayı “ustaca” çalmaya başladı. Bu yetenek onu ileriki -yıllarda adı konulmamış- sayılı kadın bağlama virtüözlerinden biri yaptı.
Sanatçı ilk albümünü 1995 yılında “Turnalar” adıyla çıkardı. İkinci albümü olan “Hazan Oldu”ya 1999 yılında imza atan Yeninur Ada, ilk albümlerinin esintilerini taşıyan son başarılı çalışmasını 2004 yılında “Kuşlar Gibiyim” adıyla çıkardı. “Hazan Oldu” albümünde yer alan “Yemen” adlı türkü ile “Kuşlar Gibiyim” adlı albüme adını veren türküye klip de çeken sanatçı, Umuda Ezgi’de solist olarak yer aldı, Bin Yılın Türküsü’nde Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” adlı türküsünü seslendirdi, Kadının Türküsü’nde bağlama çaldı.

2004 yılında Yasemin Göksu ve Sumru Ağıryürüyen’le birlikte “Üç Kadın” projesinde yer alan ve bu projeyi halen sürdüren Yeninur Ada müzik yaşamına yeni projelerle devam ediyor.

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


yeninur-ada
Diğer "Yeninur Ada" türküleri
© Copyright 2010 Türküler geçidi. Türkü sözleri / Türkü video klipleri.| Tasarım: Lake boya