Zerennet.com

Zara >> Zara (hayatı)

15 Ocak 1976, İstanbul), Türk şarkıcıdır. Asıl adı Neşe Zara Dadan’dır.
Müziğe olan ilgisinden dolayı yüksek öğrenimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı Şan Eğitim Bölümü’nde tamamlandı.
1991 yılında Milliyet Gazetesi’nin açmış olduğu liseler arası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında “Türk Halk Müziği Bayan Solist” dalında Türkiye birincisi oldu. Aynı yarışmaya 1993 yılında iştirak ederek tekrar birincilik kazandı.
1996 yılında TRT’nin açmış olduğu “Yetişmiş Ses Sanatçısı ” sınavını kazanarak “TRT Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı” unvanıyla göreve başladı.
1997 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen “Yunus Emre Müzikali”nde Yunus Emre’nin sevdiği kız Amber rolüyle oyuncu ve solist olarak görev aldı.
1998 yılında Ulus Müzik çatışı altında, 15 aylık çalışmanın ürünü olarak “Avuntu ” albümü piyasaya sunuldu. Bu albümle Magazin Gazetecileri’nin “Yılın Umut Veren Kadın Sanatçısı” ödülüne layık görüldü.
1999 yılında Ulus Müzik’in kurucusu İskender Ulus ile hayatını birleştirdi. Aynı yıl Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde “Eylül Fırtınası” isimli ilk uzun metraj filminde Tarık Akan ile başrolü paylaştı.
İlk albümünün yankıları sürerken 2000 yılında “Boyut” isimli ikinci albümünü çıkardı. Albüm içindeki tüm türkülere klip çekilerek, albümle beraber VCD olarak verildi.
2001 yılında Osman Sınav’ın yönettiği “Deliyürek” sinema filminde oyunculuk performansıyla dikkat çekti. 2002’de üçüncü albümü “Misafir”i çıkardı.
2003 yılında, 27 eserden ve iki albümden oluşan “Özlenenler” piyasaya sürüldü. Özlenenler’in birinci albümünde Zara, müzikseverlere ilk kez Türk Sanat Müziği okuyarak sürpriz yaptı. İkinci albümünde ise eski Türk filmlerinin şarkılarını seslendirerek tanıdık melodileri sandıktan çıkardı. Albümün bir diğer özelliği ise canlı kayıt yapılmış olmasıdır. Zara ve müzisyenler toplu olarak stüdyoya girerek takriben 4 günde eserler katırlarını tamamlamışlardı.
2003 yılının bir diğer sürprizi de, sanatçının ilk kez Kanal D isimli televizyonunda kanalında, “Gelin” isimli TV dizisinde başrol oynayarak halkla buluşmasıdır.

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


zara
Diğer "Zara" türküleri
© Copyright 2010 Türküler geçidi. Türkü sözleri / Türkü video klipleri.| Tasarım: Lake boya